Selmeczi György a Magyar Belsőépítész Egyesület közgyűlésén mutatta be a műtárgyat, amely az Ehrbar osztrák zongorakészítő magyarországi képviseletének dísztáblája volt. A Kaposvári Egyetem oktatója másfél évvel ezelőtt fedezte fel az alkotást egy nagykörúti lakásban, amely korábban zongoraszalonként működött. A kép száz éve ugyanazon a falon lógott.
Selmeczi György az elmúlt időszakban a domborművön olvasható cím alapján kutatott. Úgy véli: a mű 1890 és 1892 között készült. A plasztikát Gustav Klimt fiatalabb testvére, Georg, esetleg másik öccse, az 1892-ben elhunyt Ernst készíthette el, feltehetően Gustav közreműködésével – írja a hvg.hu.
Feltételezése szerint a dombormű a 19. századi osztrák Ehrbar zongoragyár magyarországi képviseletének megrendelésére készült az 1896-os millenniumi ünnepségekre. Mint elmondta, a sík, dísztelen felületek és a tipográfia jellegzetességei tanúskodnak arról, hogy korai szecessziós műről van szó.
Kifejtette, hogy a kompozíciós hasonlóságokon túl sikerült rátalálni néhány díszítő motívumra is Gustav Klimt munkásságában, amelyeket jellemzően ő használt és a reliefen is szerepelnek: ilyenek többek között a hullámvonal, a babérfüzér és a domborművön látható líra. Hangsúlyozta, hogy a relief előkerülése és kutatása árnyalja a Gustav Klimtről alkotott képet, a mű új kutatási irányokat nyithat meg az előkerült adatok alapján – olvasható a hvg.hu cikkében.
Fotók: MTI
Forrás: hvg.hu
https://ticket.ke.hu/kezdolap/hirek/1811-ismeretlen-remekmure-bukkant-egyetemunk-volt-oktatoja#sigProId72b322d79a