Hogyan készüljünk fel?
Keressük fel a megbízható információközlő csatornákat!
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/summary.html
https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china/questions-answers
https://univpecs.com/egyetemi_elet/koronavirus_gyakran_ismetelt_kerdesek
A tünetek felismerése
Fontos a COVID-19 tüneteinek időben történő felismerése. A tünetek jelentkezésekor a következőket tegyük:
- Maradjunk otthon.
- Telefonon jelezzük háziorvosunknak illetve az orvosi ügyeletet ellátó körzeti rendelőnek állapotunkat, az általuk tett javaslat alapján keressük fel a kijelölt egészségügyi ellátó helyet vagy értesítsük a mentőket.
- Korlátozzuk a személyes kontaktussal járó kapcsolatainkat,ne fogadjunk látogatót, ne menjünk közösségbe.
Óvja önmagát és családtagjait!
Kövesse a betegség megelőzéséhez ajánlott lépéseket:
- maradjon otthon, ha betegnek érzi magát,
- mosson kezet alaposan,
- tartsa be a tüsszentési, orrfújási etikettet,
- a gyakran használt felületeket naponta tisztítsa, fertőtlenítse.
Informálódjon az aktuális járványügyi intézkedésekről!
Ha közvetlen kontaktusban volt ismert COVID-19 fertőzött személlyel és tüneteket észlel saját magán is, telefonon lépjen kapcsolatba háziorvosával vagy az egészségügyi ellátást biztosító körzeti intézménnyel, jelezze tüneteit és az expozíciót. Ők eldöntik, hogy szüksége van-e további vizsgálatra. Tartsa szem előtt, hogy a COVID-19-re jelenleg nincs célzott kezelési eljárás és azok, akiknél csupán enyhe tünetekkel járó megbetegedés lép fel, izoláltan otthon is el tudják látni magukat.
Ha a magas kockázattal rendelkezik:
Enyhe tünetekkel is jelentkezzen az egészségügyi ellátást biztosító körzeti intézménynél az idős és a krónikus betegséggel küzdők: szív- és tüdőbetegséggel, cukorbetegséggel, az immunrendszer érintettségével járó betegségekkel küzdő egyének, tartós immunszuppressziós kezelésben részesülő egyének.
A következő tünetek esetén jelentkezzen azonnal forduljon orvosi segítségért:
- Láz
- Nehézlégzés
- Tartós mellkasi fájdalom
- Gyengeség, szédülés, zavartság
- Kékülő ajkak, arc
- Fel nem sorolt, hirtelen fellépő súlyos tünet
A kórokozó terjedése
A COVID-19 újonnan felmerült fertőző megbetegedés, amelynek esetében a kórokozó- SARS-CoV-2- fertőző képességével és terjedésével kapcsolatos ismereteink még nem teljesek.
Fertőzött személy
A virus jelenlegi ismereteink szerint főként személyről- személyre terjed, azok között a személyek között, akik közvetlen kapcsolatban vannak egymással, ez kb. 2 méter távolságot jelent. A terjedés útja cseppfertőzés. A vírus a fertőzött személy testváladékával terjed tüsszentéskor és köhögéskor. A váladékcseppeket a közvetlen kontaktok az arcukra jutva az orron és szájon át lélegzik be, így válik lehetővé a kórokozó tüdőbe jutása.
Terjesztheti-e valaki a vírust úgy, hogy önmaga nem beteg?
- A fertőzés közvetítése leginkább a tünetekkel rendelkező személyek esetén a legnagyobb valószínűségű, minél súlyosabbak a tünetek, annál inkább.
- A vírus terjedése a tünetek megjelenése előtt is előfordulhat. A COVID-19 esetében is közölték ennek az előfordulását, ám az esetek zömében a terjedés tünetekkel rendelkező személy által közvetített volt.
- Kontaminált felületről is lehetséges a fertőződés, miután a fertőző testváladékkal szennyezett felület érintését követően az arc, száj, orr körüli bőrfelületre jut. De ez sem tartozik a legfőbb terjedési útvonalak közé.
Milyen könnyen terjed a fertőzés?
A vírusok terjedésének sajátosságai változatosak, néhány vírus könnyebben terjed (magasabb kontagiozitású, pl. bárányhimlő, kanyaró), míg más vírusok kevésbé könnyen terjednek. Egy másik tényező a terjedés folyamatosságának jellege. A COVID-19 megbetegedést okozó vírus könnyen és folyamatosan terjed. A közösségi terjedés is előfordul egyes földrajzi régiókban. A közösségi terjedés azt jelenti, hogy egy területen a vírussal fertőzött emberek csoportjában vannak egyének, akiknél nem sikerül azonosítani hol és hogyan fertőződtek meg.
Hogy védhetjük meg önmagunkat?
- Jelenleg nem áll rendelkezésre védőoltás a COVID-19 megbetegedés megelőzéséhez.
- A leghatékonyabb módja, hogy elkerüljük a fertőződést az, hogy megelőzzük a kórokozóval történő expozíciót.
- A kórokozó a tüneteket mutató személyről cseppfertőzéssel, köhögés, tüsszentés során a testváladék útján jut be az exponált, közvetlen kontaktusba került személy orr- és szájüregébe.
Tegyen lépéseket a megelőzésre!
Gyakran mosson kezet!
- Mossa kezeit felhabosított szappannal és vízzel legalább 20 másodpercig. Ezt tegye meg mindannyiszor, ahányszor közösségi területen volt, gyakran használt felületettel érintkezett, orrot fújt, köhögött, tüsszentett.
- Ha snap-an és víz nem áll rendelkezésre használjon 60% alkohol tartalmú kézfertőtlenítőt, kenje be a kezei teljes bőrfelületét és dörzsölje össze, míg száraznak nem érzi.
- Kerülje az arca, orra, szája és szemei érintését, különösen szennyezett vagy mosatlan kézzel.
Kerülje a közvetlen kontaktust!
- Kerülje a tünetekkel rendelkező személyekkel való érintkezést, közvetlen kontaktust
- Tartsa a távolságot másoktól, főleg, ha a kórokozó közösségi terjedése felmerül. Ez különösen fontos a magas kockázatú személyekre, akiknél a súlyos tünetek kialakulása nagyobb valószínűségű (idősek, krónikus szív- és tüdőbetegséggel rendelkezők, cukorbetegek, az immunrendszer érintettségével járó betegségekkel küzdő egyének, tartós immunszuppressziós kezelésben részesülő egyének)
Tegyen lépéseket mások megóvására!
Maradjon otthon, amennyiben tüneteket észlel!
- Maradjon otthon, ha megbetegszik és lépjen kapcsolatba háziorvosával vagy a körzeti egészségügyi ellátást biztosító intézménnyel.
Fedje orrát és száját köhögés és tüsszentés esetén!
- Zsebkendővel fedje el orrát és száját köhögéskor és tüsszentéskor. Ha nem all rendelkezésére kendő, akkor használja a könyökhajlatát, emelje az orra és szája elé köhögéskor, tüsszentéskor.
- Dobja az egyszer használatos kendőt használat után a szeméttárolóba.
- Azonnal mosson kezet felhabosított szappannal és vízzel vagy dörzsölje át a kezét 60%-os alcohol tartalmú kézfertőtlenítővel.
Tünetek jelentkezése esetén hordjon arcmaszkot!
- Ha tünetek jelentkeznek Önnél vegyen fel arcmaszkot. Különösen, ha másokkal közös zárt térbe lép vagy közlekedési eszközt használ. Természetesen, ha személyesen felkeresi az egészségügyi ellátást biztosító intézményt, akkor is javasolt a maszk viselése az egészségügyi ellátó személyzet védelme érdekében, akik folyamatosan érintkeznek fokozott kockázattal rendelkező egyénekkel is munkájuk során.
- Ha nem mutat tüneteket NE viseljen maszkot. Csak abban az esetben, ha fokozott kockázattal bíró egyént szeretne megóvni a fertőzéstől, aki valamilyen okból nem tud maszkot viselni.
Takarítson és fertőtlenítsen!
- Naponta tisztítsa és fertőtlenítse otthonában a gyakran használt felületeket. Ezek közé tartoznak a mobiltelefonok, billentyűzetek vezetékes telefonkagylók, asztalok, kilincsek, kapcsolók, konyhai és mosdópultok, mosdó- és WC kagylók, mosogató, fogantyúk, fogódzó felületek.
- Ha a felületek szennyezettek alkalmazzon detergens szappant fertőtlenítés előtt.
- Fertőtlenítéshez használja az általánosan forgalmazott háztartási fertőtlenítő szereket a használati utasításnak megfelelően. Ne keverje a tisztítószereket ammóniával vagy egymással!
- Fertőtlenítésre használhat alkoholos oldatot, amennyiben az legalább 70%-os.