A Kaposvári Egyetem One Health munkacsoportja azért indította az új típusú koronavírus megbetegedésről (COVID-19) szóló szakmai információs oldalát, hogy elsősorban az egyetem hallgatóit lássa el megfelelő ismeretekkel a járvány idején. Bár hallgatóink a járványügyi helyzet miatt fizikailag elhagyni kényszerültek a campust, az egyetem szeretné biztosítani valamennyi polgára számára a szakmai alapokon nyugvó, naprakész tájékoztatást.
Oldalunkon a COVID-19 járvány alakulásáról szóló legfrissebb híreket, a megelőzés lehetőségeit, a vírussal és a betegséggel kapcsolatban megjelenő legújabb kutatási eredményeket osztjuk meg napi rendszerességgel.
A járvány pontos adatait a Johns Hopkins Egyetem tematikus oldala folyamatosan közli .
A COVID-19 járványról
A kínai Vuhan városában, 2019. decemberében tömegesen jelentkező tüdőgyulladásos esetekből a kínai egészségügyi szolgálat egy új típusú koronavírust izolált. A vírus leginkább a 2002-es SARS (severe acute respiratory syndrome, súlyos légzőszervi tünetegyüttes) járványból kimutatott vírussal mutatott rokonságot, így a SARS-CoV-2 nevet kapta. Az új vírus - a SARS vírusához hasonlóan - denevér eredetű, amely eddig nem ismert módon került át az emberi populációba.
A megbetegedések száma decemberben gyorsan emelkedett és az érintett városból a tartomány más településeire, majd Kína egyéb tartományaira is tovább terjedt. A 2020-as év elején Kínán kívül is megjelent, majd világszerte terjedni kezdett, így az Egészségügyi Világszervezet (WHO) január 30-án nemzetközi egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a járvány erősödése miatt.
A járvány földrajzi kiterjedése, a kórlefolyás sújossága és az érintettek nagy száma miatt a WHO 2020. március 11-én világjárvánnyá (pándémiává) nyilvánította a COVID-19 járványt.
Hazánkban március 4-én állapították meg az első esetet. Március közepére 30 fölé emelkedett a hazai egészségügyi ellátórendszer által nyilvántartott betegek száma. Az európai járványhelyzet alakulása miatt a Kormány március 11-én veszélyhelyzetet hirdetett ki és először az egyetemek, majd valamennyi közoktatási intézmény számára előírta a távoktatás megszervezését, a tanulók számára pedig az iskolalátogatás tilalmát.
A COVID-19 betegségről
A betegség terjedése és tünettana alapján nagyon hasonlít az influenzára. Cseppfertőzéssel terjed, így a köhögéskor, tüsszentéskor a levegőbe kerülő apró váladékcseppek vihetik át leginkább a fertőzést egyik emberről a másikra. További fertőzési kockázatot jelentenek a vírusokkal potenciálisan szennyezett tárgyak (pl. kilincsek, kapaszkodók, korlátok), amelyekről a kézre kerülő vírusok az arc érintésekor a szembe, orrba, szájba juthatnak.
Új emberi megbetegedésről lévén szó, egyelőre nem állapítható meg pontosan, hogy egy-egy járványgócban az emberek hány százaléka fertőződik meg és közülük hány emberben alakulnak ki a betegség tünetei. Ami az eddigi tapasztalatok alapján biztosan kijelenthető, hogy az idős emberek, az idült betegségekkel, immunrendszeri problémával élők és a dohányzók a leginkább veszélyeztetettek.
A betegség vezető tünetei a láz, a köhögés és légzési nehézség. Súlyosabb esetekben kialakulhat tüdőgyulladás, amely akár végzetes tüdőkárosodást, a légzés összeomlását, ennek következtében a beteg halálát okozhatja.
A járványmegelőzés alapszabályai
Mivel a vírus ellenálló képessége nem nagy, így viszonylag egyszerű higiéniai rendszabályok betartásával is hatékonyan csökkenthető a fertőződés veszélye. Ezek a szabályok a következők:
- köhögéskor, tüsszentéskor zsebkendőt kell tartani a száj, az orr elé
- gyakran és alaposan kell kezet mosni
- az arcot (szem, orr, száj környékét) lehetőleg ne érintsük
- betegen maradjunk otthon
Nagyon fontosak ezen túlmenően a járványügyi elkülönítésre vonatkozó szabályok. Az iskolalátogatásra vonatkozó tilalmat azért írták elő, hogy a minimálisra csökkentsék az emberek közötti fertőző kontaktusok számát. Tehát az iskolától távol is be kell tartani az alábbi szabályokat:
- lehetőség szerint ne utazzunk (minél kisebb körben mozgunk, annál kisebb az esély, hogy fertőzött egyénnel találkozunk)
- kerüljük a zsúfolt helyeket (ne most üljünk le kávézni a rég látott barátokkal és ha lehet, ne tömegközlekedjünk)
- ne látogassuk meg idősebb rokonainkat (a fertőzött fiatalok egy része semmilyen tünetet nem mutat, de veszélyt jelenthet idősebb embertársaira)
- ha feltétlenül szükséges emberek közé mennünk, legalább 1 méter távolságot tartsunk másoktól (ha az illető légzőszervi tüneteket mutat, akkor inkább 2 méter legyen a távolság)
- ha a betegség tüneteit (láz, köhögés, légzési probléma) észleljük magunkon vagy családtagunkon, telefonon jelentsük be a háziorvosnak, ne menjünk be a rendelőbe!
Tájékoztatásul a WHO összefoglaló videója a megelőzés alapszabályairól.